Změna povinné výbavy začne platit od října. Na co se připravit?

Když vás zastaví silniční kontrola, obvykle to znamená povinnost prokázat se osobními doklady, stejně jako doklady od vozidla. Když je kontrola důkladnějším, přichází na řadu test na alkohol a drogy, ale i kontrola povinné výbavy. Od října 2019 se k ní vážou určité změny. Jaké konkrétně?

Zmenší se počet povinných položek

Prvním kladem je rozhodně snížení počtu povinných položek, které musí povinná výbava vozidla čítat. Určitě potěší to, že zmizí hlavně dlouhou dobu diskutované věci, jako jsou žárovky a také pojistky. V době vozů, jako byla Škoda 120 či Škoda Favorit ještě měla tato výbava význam. Dnes však už málokdo ví, kde pojistky vůbec má, a pokud jde o výměnu žárovky, je třeba sada nářadí a několik desítek minut času. Nehledě na fakt, že různá xenonová a laserová světla stejně vymění jenom v servisech.

Dále jsou z povinné výbavy odstraněny i nůžky. I zde došlo na zhodnocení jejich prospěšnosti při dopravní nehodě. Reálná fakta ukazovala na to, že je využívalo naprosté minimum lidí. A tak i ty z povinné výbavy zmizí.

Jak to bude s dobou expirace?

Autolékárničky se dnes prodávaly hlavně jako celek. A to ve formě balíčku pro vozy nebo motocykly, který měl určitou trvanlivost. Pokud došlo k překročení doby expirace, měl řidič povinnost ji vyměnit, jinak hrozila pokuta až ve výši 2 000 Kč. Toto by mělo být také minulostí a doba použitelnosti lékárničky jako celku nebude hrát roli. Přihlíženo však bude k jednotlivým komponentům, kde bude nutné jejich trvanlivost stále dodržet. Jsou však takové, u kterých je doba použití opravdu velmi dlouhá. 

Mění se i povinná výbava týkající se náhradního kola

To bylo v minulosti naprostou klasikou. I tady však šel vývoj výrazně kupředu. Jak tomu má být od září? Náhradní kolo nebude potřeba, pokud bude mít řidič pneumatiku indikující defekt, a přesto umožňující bezpečné dojetí. Dále ji nemusí mít ti, kteří budou mít ve voze sadu na opravu poškozené pneumatiky bez demontáže. Poslední výjimku mají ti, kteří mají pro svůj vůz sjednány asistenční služby. S danými situacemi nesouvisí jenom výjimka spojená s náhradním kolem, ale týká se i zvedáku – heveru a klíče. Ani jedno nebude nutné za splnění jedné z daných podmínek mít.

Kdy začne změna platit?

Nutno říci, že návrh ještě musí oficiálně schválit legislativní rada vlády. Zde se však neočekává, že by mělo dojít k problémům nebo průtahům. A tak je možné říci, že s největší pravděpodobností změny projdou. Nová povinná výbava bude spojena s platností od 1.10.2019. Pokud máte nyní vše v pořádku, vlastně se vás daná změna netýká, jelikož pokud povezete něco navíc, nic se neděje. Na změny je tedy dobré pamatovat třeba při koupi nového vozidla.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *